Ndërlidhjet

HAGË


Suljeman Tihic, anëtar i presidencës tre palëshe të Bosnjë-Hercegovinës, ka dëshmuar në gjyqin e Sllobodan Millosheviqit.
"Nuk do të kishte pasur luftë në Bosnjë –Hercegovinë, nëse Serbia dhe Ushtria Popullore Jugosllave nuk do të kishin kryer agresion kundër Bosnjës dhe vendeve të tjera", tha Tihic.
Në të tjera zhvillime në Gjykatën e Hagës, është dënuar me 27 vite burg nga Gjykata e Hagës Momir Nikoliq, serb i Bosnjës, i akuzuar për masakrën e Srebrenicës, ku u vranë mbi 7000 djem e burra boshnjakë.
XS
SM
MD
LG