Ndërlidhjet

MOSKË


Trupat federale ruse krijojnë "klimë terrori" në Çeçeni, tha zëdhënësi i organizatës Memorial, që merret me mbrojtjen e të drejtave të njeriut në Rusi.
Oleg Orlov tha se mbi 400 njerëz janë rrëmbyer këtë vit, dhe "shumica e rrëmbimeve janë vepër e forcave federale ruse dhe trupave të sigurisë".
Ai tha se rrëmbimi i civilëve "është politikë e qëllimshme e mbjelljes së terrorit" te popullata e terrorizuar.
XS
SM
MD
LG