Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretari amerikan i shtetit Colin Powell u takua me autorët izraelitë dhe palestinezë të planit jo-zyrtar të paqes, të quajtur si "Marrëveshja e Gjenevës".
Takimi i ish ministrit izraelit të Drejtësisë Yossi Beilin, dhe ish ministrit palestinez të Informatave Yasser Abed Rabbo, me zyrtarët të Departamentit të Shtetit dhe Shtëpisë së Bardhë, u mbajt përkundër vërejtjeve të shumta nga Izraeli.
Lidhur me përmbajtjen e planit, përfaqësuesi palestinez Rabbo tha: "Për herë të parë në histori, iniciativat nuk vijnë nga të tjerët, që më pas ne t'i komentojmë. Ne e prezentojmë një plan izraelito-palestinez, dhe nga të tjerët kërkojmë ta mbështesin".
Presidenti George Bush i ka mirëpritur përpjekjet për paqe, por vetëm nëse ato janë në pajtim me parimet e planit të paqes, të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara, zbatimi i të cilit për momentin ka ngecur.
XS
SM
MD
LG