Ndërlidhjet

KAIRO


Hamasi dhe 4 fraksione tjera palestineze i hodhën poshtë përpjekjet e Egjiptit, që ato t'i ofrojnë Izraelit një armëpushim gjithëpërfshirës, hap ky që shihet si domosdoshmëri për vazhdimin e negociatave paqësore.
Refuzimi i Hamasit shkaktoi huti në bisedimet në Kairo.
Ranan Gisin, zëdhënës i kryeministrit izraelit Ariel Sharon, tha se ky hap vetëm mund ta minojë procesin, me të cilin palestinezët mund të arrijnë ta formojnë shtetin e tyre.
XS
SM
MD
LG