Ndërlidhjet

BERLIN


Liderët e Gjermanisë dhe të Italisë kanë thënë se nuk do të heqin dorë nga qëndrimet e tyre kyçe rreth Kushtetutës Evropiane, në takimin e javës së ardhshme të liderëve të Bashkimit Evropian.
Duke pasuar bisedimet në Berlin, kryeministri italian, Silvio Berluskoni dhe kancelari gjerman, Gerhard Shrëder kanë thënë se nuk janë të gatshëm të jetësojnë marrëveshje me çdo kusht. Kancelari Shrëder ka thënë se nga çështjet e pazgjidhura është edhe kërkesa e Italisë dhe Gjermanisë që në sistemin e ri të votimit, vendeve me popullatë më të madhe t'u jepet më shumë pushtet.
XS
SM
MD
LG