Ndërlidhjet

TOKIO


Qeveria e Japonisë e miratoi planin për dërgimin e trupave jo-luftarake në Irak.
Kryeministri Junichiro Koizumi e shtyu përpara kërkesën përkundër reagimeve të shumta të opinionit.
"Sot miratuam vendimin e kabinetit për dërgimin e trupave vetë-mbrojtëse për nevojat humanitare dhe rindërtimin e Irakut", tha Koizumi.
Prej përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, asnjë ushtar japonez nuk ka hapur zjarr apo është vrarë në misionet jashtë vendit.
XS
SM
MD
LG