Ndërlidhjet

BAGDAT


Këshilli Qeverisës i Irakut bëri publik krijimin e gjykatës për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, para së cilës do dalin anëtarët e regjimit të Sadam Huseinit.
Presidenti aktual i këshillit, Abdek Aziz-Al Hakim, tha se gjykata do mbulojë krimet e kryera nga viti 1968, kohë kur Sadam Huseini erdhi në pushtet e deri në 1 maj të këtij viti.
Në të tjera zhvillime dy ushtarë amerikanë kanë humbur jetën në incidente të ndara në Mosul.
XS
SM
MD
LG