Ndërlidhjet

MOSKË


Nënsekretari amerikan i Shtetit, Marc Grossman, është takuar me zëvendësministrin e jashtëm rus, Vladimir Chizhov, ku kanë diskutuar mundësinë e rishpërndarjes së bazave ushtarake amerikane.
Shtetet e Bashkuara kanë bërë publike so do të heqin një pjesë të bazave të tyre nga Gjermania dhe vende të tjera të NATO-s për t'i vendosur në vende më të vogla me qasje më të shpejtë në Lindjen e Mesme apo Azinë Qëndrore.
Rusia ka shprehur shqetësimet e veta lidhur me këtë rishpërndarje, pasi e sheh si shtrirje të forcës ushtarake amerikane dhe të NATO-s.
XS
SM
MD
LG