Ndërlidhjet

TAJVAN


Presidenti tajvanez ka përsëritur planin e tij për të mbajtur referndum më 20 marsin e ardhshëm, ku do t'i kërkohet Kinës heqja e disa qindra raketave që janë të vendosura për Tajvanin.
Megjithatë presidenti tajvanez ka thënë se mbështet status quo aktuale në raport me Kinën.
Gjatë takimit të djeshëm mes presidentit Budh dhe kryeministrit kinez, Ven Jiabao, Bush e bëri të qartë se është kundër cdo lloj vendimi të njëanshëm që cënon politikën e njohur me emrin "një Kinë".
XS
SM
MD
LG