Ndërlidhjet

PRAGË


Ambasadori amerikan në Pragë, Krejg Stepëllton ka deklaruar se vendmi i Çekisë për të blerë aeroplanë luftarak suedezo-britanik të tipit "Gripen" në vend të atyre amerikanë F16, do të ketë pasoja për marrëdhëniet çeko-amerikane.Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar nga qeveria çeke që ta revidojë këtë vendim dhe t'i ketë parasyshë edhe vendet që ofrojnë fluturaket F16. Qeveria çeke
më 17 të këtij muaji do të vendos për blerjen e aeroplanëve të cilët në vitin 2005 do t'i zëvendësonin MIG-ët e vjetruar.
XS
SM
MD
LG