Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria amerikan ka ndërmarrë një operacion të ri kundër caqeve të kryengritësve në qytetin Samarra në veri të Bagdadit. Ky operacdion u ndërmor pasi dje forcat amerikane kishin arrestuar më se 70 kryengritës të dyshuar afër samarës. Zyrtarët kanë thënë se me këtë rast ishin konfiskuar edhe armë dhe municion. Duke folur sot për operacion ushtarak në qytetin Samarra në Irak, koloneli amerikan, Frederick Rudesheim, pos tjerash, tha:
- Ne kemi hyrë në shumë shtëpi, që ishin caqe tona. Asnjë e shtënë nuk është bërë gjatë këtyre hyrjeve. Ka pasur të shtëna kundër një makine që u largua nga postblloku, por ky ishte një përjashtim.
XS
SM
MD
LG