Ndërlidhjet

TRIPOLI


Vendimi i Libisë për ti çmontuar programet e saja bërthamore për prodhimin e armëve të ndaluara, do të luajë rol kyç në ndërtimin e një bote të lirë nga armët e shkatërrimit në masë, tha lideri Muammar Gaddafi.
Në deklaratën e bërë publike, Gaddafi tha se vendimi paraqet hap "të urtë dhe të guximshëm".
Hapin e Tripolit e përshëndetën Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca, Kina dhe Japonia.
Ministri i jashtëm i Izraelit Silvan Shalom tha se kjo do ti lejojë Tripolit të kthehet në gjirin e bashkësisë ndërkombëtare.
XS
SM
MD
LG