Ndërlidhjet

SHKUP


Ministria e Brendshme e Maqedonisë njoftoi se do të kërkojë nga UNMIK-u që t’ia dorëzojë Xhemail Hysenin, një ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili është dorëzuar dje tek autoritetet ndërkombëtare në Kosovë. Zëdhënësja Mirjana Kontevska tha se UNMIK-u i ka njoftuar autoritetet e Maqedonisë për arrestimin e ish-pjesëtarit të UÇK-së.
Në nëntor, gjykata e Maqedonisë e dënoi Hysenin me 7 vjet burg për shpërthimet në hekurudhën Shkup-Beograd dhe në sheshin kryesor të Kumanovës.
XS
SM
MD
LG