Ndërlidhjet

GAZË


Trupat izraelite sot u tërhoqën nga qyteti Rafah në Rripin e Gazës, pas operacionit 24 orësh, gjatë të cilit 9 palestinezë u vranë, 40 u plagosën dhe shumë syresh mbetën pa shtëpi.
Tërheqja vijoi pasi ushtria tha se e kishte shkatërruar një tunel masiv, përmes të cilit janë kontrabanduar armët nën kufirin me Egjiptin, i cili aktualisht kontrollohet nga Izraeli.
Më parë, trupat izraelite të mbështetura nga helikopterë e sulmuan kampin e refigjatëve Tulkarem në Bregun Perëndimor, ku vendosën gjendje të jashtzakonshme.
XS
SM
MD
LG