Ndërlidhjet

BEOGRAD


Zyrtarët e Komisionit të Zgjedhjeve thanë se partia ultranacionaliste e prirë nga i akuzuari për krime të luftës ka fituar në zgjedhjet e djeshme parlamentare.
Partia Radikale e Vojisllav Sheshelit fitoi 27 % të votave.
Partia Socialiste, e prirë nga Sllobodan Millosheviqi, fitoi 7 %, respektivisht 22 vende në parlament.
Kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës Carla del Ponte e shfaqi shpresën se autoritetet serbe nuk do ta pengojnë punën e saj në përndjekjen e Millosheviqit dhe Sheshelit.
XS
SM
MD
LG