Ndërlidhjet

LUBLJANË


Presidenti slloven ka bërë thirrje për tolerancë dhe ka kritikuar elementët që nuk janë të tillë në shoqëri.
Kreu i shtetit slloven, në fjalën e tij në prag të Vitit të Ri, ka kërkuar më shumë respekt për dallimet mes njerëzve.
Rreth 20 mijë kroatë, boshnjakë dhe serbë kanë humbur të drejtën e qëndrimit në Slloveni, nëse nuk kanë kërkuar nënshtetësinë sllovene deri në vitin 1992.
XS
SM
MD
LG