Ndërlidhjet

TERR HOT/IDIANA/SHTETE E BASHKUARA


U ekzekutua dënimi me vdekje ndaj Timothy McVeigh, i denuar për vënjen e bombave në vitin 1995, që shkatërruan ndërtesën federale në Okllahoma Siti dhe lanë të vdekur 168 njerëz.
Bombardimi i ndërtesës federale në Okllahoma Siti ka qënë sulmi më i rëndë terrorist që është bërë ndonjëherë ne territorin e Shteteve të Bashkuara.
Para ekzekutimit të McVeigh në shtetin e Indianës të Shteteve të Bashkuar, 120 kundërshtarë të dënimit me vdekje kishin formuar një kordon përreth burgut kurse 20 mbështetës të dënimit me vdekje ishin tubuar në anën tjetër.
XS
SM
MD
LG