Ndërlidhjet

KABULL


Opozita anti-talibane e Afganistanit njoftoi të ketë marrë pa luftime distriktin qendror Jahavlang, pasi talibanët ishin larguar së andejmi, sepse nuk ka qenë i vlefshëm për ta mbajtur, siç thanë zyrtarët e talibanëve. Distrikti Jakavlang disa herë ka kaluar nga duart e njërës tek pala tjetër gjatë luftimeve të muajve të fundit midis talibanëve në pushtet dhe opozitës.
Zëdhënës të opozitës në Afganistan kanë thënë se distrikti Jakavlang është shkatërruar nga luftimet dhe nga zjarri që u kanë vënë objekteve forcat talibane.
XS
SM
MD
LG