Ndërlidhjet

TAJPE


Ushtria Tajvaneze njofton se ka bërë lansimin e parë testues të dy raketave të tipit Patriot të prodhimit Amerikan të cilat kanë gotitur cakun në fluturim e sipër në hapësirën e Tajvanit.
Një raketë e këtillë është lansuar nga një bazë ushtarake dhe i ka prerë fluturimin raketës sulmuese që ishte shkrepur nga rajonet malore në jug-lindje të Tajvanit.Testimet e para të raketave Patriot ,Tajvani i ka bërë në të njëjtën kohë kur Kina po zhvillonë stërvitje masive ushtrake,por në Tajpe thuhet se kjo është vetem një koincidencë dhe nuk ka qëllim të provokojë Pekinin.Kina e konsideron Tajvanin si provincë renegate.
XS
SM
MD
LG