Ndërlidhjet

SHKUP


Shefi i politikës së jashtëme dhe siguris së Bashkimit Evropean,Javier Solana arriti në Shkup dhe menjëherë shkoi të takojë liderët politik të Maqedonis që të provojë rivendosjen e armëpushimit dhe rigjallërimin e negociatave.
Dua ti them shtypit dhe qeveris se armëpushimi mund të mëkëmbet,operacionet ushtarake të ndalen dhe bisedimet të vazhdojnë,deklaroi Solana në aeroport nën zhurmën e avionëve Sukoj-25 që niseshin në misione bombardimi.
Qellimi ynë ka qënë gjithmonë dialogu politik dhe të kemi vend të stabilizuar,ka thën Solana.Ai do të ketë bisedime me presidentin Boris Trajkoski,me liderët e partive kryesore politike maqedonase dhe shqiptare dhe me ambasadorët e vendeve perëndimore dhe Shteteve të Bashkuara në Maqedoni.
XS
SM
MD
LG