Ndërlidhjet

LUXEMBOURG


Ministrja e jashtme e Maqedonisë ka cilësuar si “shumë të ashpër” deklaratën e shefave të Bashkimit Evropian, për ndalimin e lëvrimit të ndihmave për Maqedoninë, së cilës vetëm këtë vit i ishin shpërndarë 120 milion euro.
Agjensitë e lajmeve njoftojnë se është pritur pa entuziazëm nga udhëheqësit e lartë të BE-së raportimi i Ilinka Mitrevës, sipas së cilës një raund bisedimesh të ripajtimit, do të mbahen sot pasdite. Ndryshe nga c’pritej, në takimin e Luxembourg-ut nuk morrën pjesë liderët politikë të shqiptarëve dhe sllavo- maqedonasve, por vetëm ministrja e jashtme Ilinka Mitreva”.
XS
SM
MD
LG