Ndërlidhjet

KIEV


Gjatë vizitës së tij në Ukrainë, Papa Gjon Pali II, ka vizituar grykën malore jashtë Kievit, ku nazistët gjermane gjatë Luftës së Dytë Botërore vranë dhjetra mijëra hebrenj dhe ukrainas të tjerë. Papa në memorialin e Baby Jari-it, për dy minuta ka bërë lutje në heshtje, ndërsa gjatë meshës së sotme, në të cilën morrën pjesë gjysmë milioni besimtarë katolikë, ai kërkoi nga ukrainasit që të pengojnë korrupsionin.
XS
SM
MD
LG