Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara u kanë bër mbrëmë apel të gjithë qytetarëve të Maqedonis që të jen të qetë dhe të shfrytëzojnë rastin e armëpushimit për vazhdimin e dilaogut politik,ka thënë zëdhënësi i Stejtdepartmentit,Filip Riker duke përsëritur rrefuzimin e Shteteve të Bashkuara ndaj çdo zgjigje ushtarake.Nuk mund të ketë zgjidhje ushtarake të problemit në Maqedoni dhe kurrgjë nuk mund të arrihet nëpërmjet dhunës,ka thënë zëdhënësi.Ai tha se Uashingtoni vazhdon të mbështesë presidentin e Maqedonis,Boris Trajkovski dhe qeverin e koalicionit të gjërë të vendit në përpjekjet e tyre për arritjen e zdhidhjes paqësore politike.
XS
SM
MD
LG