Ndërlidhjet

PRISHTINË


Pas presioneve në rritje të Uashingtonit dhe dy urdhrave ekzekutivë të lëshuar javën e shkuar nga presidenti amerikan George Bush, kryeadministratori I Kosovës Hans Haekkerup dhe komandanti I forcës paqeruajtëse të KFOR-it, Torstain Skiaker kanë komunikuar vendimin për pezullimin nga detyra të pesë eprorëve të lartë të Trupave Mbrojtëse të Kosovës dhe fillimin e hetimeve ndaj tyre.
Daut Haradinaj, Ramiz Lladrovci, Sami Lushtaku, Rustem Mustafa dhe Rexhep Selimi, përfshihen në listën e personave të padëshiruar e të cilëve, sipas urdhëresës së presidentin amerikan, u ndalohet hyrja në territorin e Shteteve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG