Ndërlidhjet

BRUKSEL


Presidenti i Rumanisë, Jon Iliesku pas bisedimeve me sekretarin e përgjithshem Aleancës veri-Atlantike ,George Robertson ka shfaqur optimizëm se vendi i tij mund ti bashkohet NATO-s gjatë vitit të ardhëshem duke thënë se anëtarësimi i Rumanis dhe Bullgarisë në Aleancë do të zgjeronte sigurinë në Ballkan. Mirëpo Robertson ka thënë se është herët të thuhet se kush do ti bashkohet Aleancës ,duke shtuar se kriteret për anëtarësim në NATO përfshijnë arritje ekonomike sikurse edhe reforma ushtarake dhe polititike.
XS
SM
MD
LG