Ndërlidhjet

MOSKË


Aktivistë tibetianë dhe plitikanë rusë, I janë kundërvënë projektit për caktimin e kryeqytetit kinez Pekin, si vendi ku do të zhvillohen lojrat Olimpike të vitit 2008, për shkak të abuzimeve në shkallë të gjerë me të drejtat e njeriut.
Aktivistët tibetianë argumentuan se një vendim në favor të Kinës, mund ta inkurajonte atë për të avancuar me dhunimin e skajshëm të këtyre të Drejtave. Komiteti Olimpik Ndërkombëtar do të mblidhet gjatë kësaj jave në Moskë, për të zgjedhur mes pesë kandidatëve – Pekinit, Torontos, Parisit, Osakës dhe Stambollit- kryeqytetin më të përshtatshëm për Lojrat Olimpike të vitit 2008.
XS
SM
MD
LG