Ndërlidhjet

SHKUP


Deklarata të ashpra ka lëshuar edhe sot kreu negocijator i VMRO-DPMNE, kryeministri Ljubco Georgievski duke e cilësuar planin e propozuar nga Jmes Pardew dhe Francois Leotard si një “ndërhyrje të dhunshme në punët e brendshme të vendit” me një përmbajtje “shokuese dhe të papranueshme”.
Nga ana tjetër, dy ndërjmetësuesit ndërkombëtar, Pardew dhe Leotard kanë theksuar gjatë ditës se propozimi I tyre mbështet sic thuhet “sovranitetin, integritetin territorial dhe karakterit unitar të Maqedonisë”, ndërsa mësohet se vazhdojnë konsultimet mes tyre dhe palës maqedonase.
XS
SM
MD
LG