Ndërlidhjet

ZAGREB


Një nga ish - politikanët e lartë të Bosnjës, Fikret Abdiq, ka dalë para gjykatës së Karllovcit nën akuzën e krimeve të luftës, njofton radioja shtetërore kroate.
Fikret Abdiq është akuzuar të ketë urdhëruar ekzekutimin e 400 civilëve në Bihaq, në Cazin dhe Velika Kladusha të Bosnjës dhe ngritjen e kampeve përqëndruese gjatë luftës së viteve 1992-95.
Fikret Abdiq, i cili ato vite mori shetësinë kroate, ka mohuar të gjitha pohimet e aktakuzës dhe ka thënë se është i pafajshëm.
XS
SM
MD
LG