Ndërlidhjet

GJENOVË


Liderët e Grupit të shtatë vendeve më të industrializuara të botës dhe Rusisë filluan samitin treditësh në Gjenovë të Italisë, rrethuar me masa të forta sigurie.
Në samit marrin pjesë liderët e Shteteve të Bashkuara, Rusisë, Francës,Britanisë,Gjermanisë,Japonisë dhe Kanadasë.
Gjatë samitit do të bisedohet për një spektër të gjërë çështjesh ekonomike dhe sociale, epideminë e SIDA-s dhe nxemjen globale.
Në këte samit pritet të dikutohen edhe çështje nga fusha e sigurisë dhe konfliktet në Maqedoni dhe në Lindje të Afërt.
XS
SM
MD
LG