Ndërlidhjet

GJENOVË


Policia italiane u konfrontua me demonstruesit kundër-globalizimit, në një shpërthim të parë të dhunës që në hapjen e samitit të G-7 dhe Rusisë në Gjenovë, për sigurimin e të cilit mikpritësi mobilizoi rreth 20 mijë forca.
Protesutuesit vazhdojnë të vijnë në Gjenovë, por nuk dihet nëse numri i tyre do të arrijë 100 mijë njerëz, sa shpresonin oragnizatorët e protestave.
Para se të arrijë në këte samit, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Xhorxh Bush pat deklaruar se politika e protestuesve nuk mund t’i ndihmojë më të varfërit e botës, por mund t’i dëmtojë ata.
XS
SM
MD
LG