Ndërlidhjet

XHAKARTA


Asambleja kombëtare e Indonezisë ka votuar sot me shumicë dërrmuese fillimin e menjëhershëm të procesit kundër presidentit Abdurrahman Wahid. Vetëm pesë ndër 592 parlamentarët votuan kundër paditjes së presidentit Wahid, i pari kryetar shteti i zgjedhur në rrugë demokratike në 4 dekadat e fundit, por që 21 muajt e qëndrimit të tij në pushtet u shoqëruan nga akuza të shumta për korrupesion dhe paaftësi. Vetë Wahid bojkotoi paraqitjen duke thënë se ajo është anti-kushtetuese.
XS
SM
MD
LG