Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian ka drejtuar një thirrje urgjente për qetësi dhe rivendosjen e plotë të armëpushimit në Maqedoni dhe kërkon nga të gjitha palët që të vazhdojnë negociatat në frymën e kompromisit.
Në deklaratën e Belgjikës, kryesuese e radhës e Bashkësisë, dënohet dhuna e ditëve të fundit,pas marrveshjes së armëpushimit midis kryengritësve shqiptarë dhe forcave qeveritare maqedonase.
“Të gjitha palët doemos duhet të marrin përgjegjësit e veta dhe të përmbyllin negociatat për arritjen e reformave të nevojshme politike”, thuhet në deklaratë.
XS
SM
MD
LG