Ndërlidhjet

SEUL


Sekretari amerikan i shtetit, Colin Powel, u takua në Seul me homologun e tij, Han Seung Soo, me të cilin pritet të dikutojë bashkëpunimin në fushën e sigurisë midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë Veriore sikurse edhe dialogun e ngecur midis Koresë Veriore dhe Koresë Jugore.
Powel deklaroi dje se Shtetet e Bashkuara janë të disponuara të takojnë zyrtarët e Koresë Veriore në çdo kohë e kudoqoftë, nëse verikoreanët vendosin që të vazhdojnë bisedimet për çështjet e sigurisë.
Sekretari amertikan i shtetit do të takojë edhe presidentin e Koresë Jugore, Kim Dae Jung, para se të udhëtojë nesër për vizitë në Kinë.
XS
SM
MD
LG