Ndërlidhjet

PEKIN


Sekretari amerikan i Shtetit, Colin Powell tha pas takimit me presidentin e Kinës, Jiang Zemin, se Uashingtoni dhe Pekini kanë rënë dakort të vazhdojnë dialogun mbi të Drejtat e Njeriut gjatë muajve të ardhshëm. Dialogu u ndërpre pas bombardimit të ambasadës kineze në Beograd nga një aeroplan luftarak amerikan, në maj të vitit ‘99. Sekretari i Shtetit, Colin Powell deklaroi po ashtu se ka qenë në gjendje të ngushtojë dallimet me Kinën sa i takon eksporteve ushtarake.
XS
SM
MD
LG