Ndërlidhjet

HAGË


Tribunali i Kombeve të Bashkuara për krime lufte pritet të shpallë sot verdiktin e gjykimit për gjenocid të ish- gjeneralit serb të Bosnjës, Radosllav Kërstiq.
Kërstiq ka qenë i akuzuar për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte lidhur me masakrën e 7000 myslimanëve të Srebrenicës nga forcat serbe në vitin 1995.
Gjenerali Kërstiq mund të dënohet me burgim të përjetshëm, nëse gjendet fajtor për cilëndo akuzë.
XS
SM
MD
LG