Ndërlidhjet

ISLAMABAD


Zyrtari më i lartë i Shteteve të Bashkuara për çështjet e Azisë Jugore, Christina Rocca pritet të takojë në Islamabad përfaqësuesin e talibanëve, Abdul Salam Zaefin për të biseduar çështjet e terrorizmit dhe të drejtave të njeriut.
Ky do të jetë takimi në nivelin më të lartë midis administratës të Shteteve të Bashkuara të presidentit George Bush dhe talibanëve, të cilët kontrollojnë shumicën e Afganistanit.
Zyrtarët amerikanë thonë se bisedimet do të përqëndrohen në përpjekjet paqesore në Afganistan, aktivitetet humanitare, të drejtat e njeriut dhe çështjen e Osama Bin Ladenit, terroristit të dyshuar ndërkombëtar.
XS
SM
MD
LG