Ndërlidhjet

BOGOTA


Zyrtarët e Armatës kolumbiane njoftojnë se gjatë konfrontimeve të ashpra që janë zhvilluar gjatë javës janë vrarë 100 kryengritës me orientime të majta dhe trupa qeveritare.
Gjenerali Fernando Tapais thotë se janë vrarë 15 ushtarë qeveritarë dhe 87 guerrilë nga Forcat e Armatosura Revolucionare-Kolumbia, gjatë një beteje 24 orëshe tek Puerto Libertador, në provincën veriore të vendit.
Vetëm gjatë 10 viteve të fundit të luftës civile që zhvillohet tash e 37 vite, në Kolumbi janë vrarë 40 mijë njerëz.
XS
SM
MD
LG