Ndërlidhjet

BERLIN


“Armata gjermane do të tërheqë disa nga ushtarët e sajë nga Maqedonia dhe do ti dislocojë ata në Kosovë”, ka thënë një zëdhënës i ministris gjermane të Mbrojtjes.
Zyrtari nuk ka cituar numra, por revista “Focus” shkruan se nja 200 ushtarë do të largohen nga kodra Erebinë afër Tetovës.
Zyrtarët përmendin si arsye për tërheqjen “optimizimin e furnizimit të kontingjentit gjerman” por një zyrtar gjerman në rajon ka cituar shkaqe sigurie për tërheqjen.
XS
SM
MD
LG