Ndërlidhjet

PEKIN


Ministri i Mbrojtjes i Kinës, Chi Haotian i ka thënë delegacionit të senatorve amerikanë që ndodhen për vizitë në Pekin se plani i Shteteve të Bashkuara për ndërtimin e sistemit të mbrojtjes raketore është i paarsyeshëm. Ministri Haotian citohet t’i ketë thënë delegacionit të kryesuar nga senatori Joseph Biden se ai sistem do të mbjellë mosbesim midis shteteve dhe do të rrisë tensionimet. Kina, Rusia dhe vendet tjera kundërshtojnë këto plane të Shteteve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG