Ndërlidhjet

MOSKË


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld kishte bisedime në Moskë me ministrin rus të Mbrojtjes, Sergej Ivanov dhe presidentin Vlladimir Putin dhe njoftoi se do të do të takojë sërish në Napoli homologun e tij rus muajin e ardhëshëm për një rundë të re bisedimesh mbi planet e Shteteve të bashkuara për ndërtimin e mburojës raketore.
Vladimir Putin ka thënë se të dy palët mund të arrijnë marrveshje mbi planet amerikane për mbrojtjen raketore, duke thënë se ai pretë që negociatat aktuale të nivelit të lartë të shpiejnë në marrveshje për armët ofenzive dhe sistemet defanzive.
Ramsfeld ka riafirmuar zotimet e Shteteve të Bashkuara për reduktimin e arsenaleve të veta bërthamore, duke mos dhënë cifra specifike.
XS
SM
MD
LG