Ndërlidhjet

ISHUJT E KËRSHËNDELLAVE


Luftanijet australiane kanë arritur pranë Ishujve të Kërshëndellave në Oqeanin e Indisë dhe pritet të marrin nja 460 azil kërkues, kryesisht afganë, të ngujuar në anijen norvegjeze ka disa ditë.
Siç ka thënë kyreministri i Australisë, John Howard azilkërkuesit do të ngarkoheshin në ato luftanije për tu transferuar në Zelandën e Re dhe në shtein ishullor Nauru, në Paqësor.
Kryeministri Howard ka refuzuar që tu lejonte azil-kërkuesve të zbarkonin në Australi por në vend të saj, Zelanda e Re dhe Nauru thanë se do të pranojnë këta njerëz.
XS
SM
MD
LG