Ndërlidhjet

SARAJEVË


Kryeprokurorja e Tribunalit të Kombeve të Bashkuara për krtime lufte në hapësirën e ish-Jugosllavisë Carla Del Ponte gjatë bisedimeve që ka patur në Srajevë u ka bërë thirrje dy entiteteve të Bosnjës e Hercegovinës që të bashkëpunojnë me gjykatën e Hagës. Dy nga më të kërkuarit nga Tribunali, të akuzuar për krime lufte janë Radovan Karaxhiq dhe Ratko Malladiq. Del Ponte tha dje në Beograd se ajo beson se Mlladiq fshihet diku në Jugosllavi, por kyreministri i Serbisë Zoran Gjingjiq ka shfaqur befasinë, e ka thënë se nuk di se ku ndodhet Ratko Malladiqi.
XS
SM
MD
LG