Ndërlidhjet

Minsk, Bellorusi


Duket se Alexander Lukashenko, një autokrat i papërmirsueshëm, siç e përshkruan agjencia Associated Press, do të rizgjedhet president i Bellorusisë edhe për një mandat katërvjeçar. Votimet e sotme për president u cilësuan të tensionuara dhe kishte akuza për mashtrime.

Alexander Lukashenko sot deklaroi se Hans-Georg Wieck, një zyrtar i lartë i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, është një spiun që duhet të largohet nga ky vend.

Presidenti Lukashenko tha se “nuk e brengos mundësia që përëndimi të mos i njohë zgjedhjet”.
XS
SM
MD
LG