Ndërlidhjet

BRUKSEL


Shefi për politikë të jashtme dhe siguri i Bashkimit Europian, Javier Solana, ka nxitur parlamentin maqedonas të hedhë poshtë thirrjet për një referendum, rreth reformave kushtetuese që do t’u jepnin më shumë të drejta shqiptarëve në Maqedoni. Solana tha se një referendum i tillë do të merrte të paktën dy muaj kohë për t’u organizuar, kohë kjo, që ai e konsideroi, si një çarje serioze në procesin e paqes. “Ne do të punojmë që kjo të mos ndodhë”- deklaroi shefi i diplomacisë europiane, Javier Solana.
XS
SM
MD
LG