Ndërlidhjet

BRUKSEL


Kryetarët e shteteve dhe të qeverive të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të disktuojnë gjatë ditës, në një samit urgjent, për definimin e rrolit të Evropës në luftën globale kundër terrorizmit.
Në këtë samit do të jenë të pranishëm edhe presidenti i Francës, Chirac dhe kryeministri britanik, Blair për ti ifnormuar kolegët e tjerë evropianë lidhur me bisedimet e tyre në Uashingon me presidentin amerikan, George Bush.
Agjencia FP shkruan se disa analistë thonë se “shumë shtete evropiane dëshirojnë ta përkujtojnë Uashingtonin që të mos harrojë ti konsultojnë ata në rast të ndonjë aksioni eventual ushtarak”.
XS
SM
MD
LG