Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA, NJU JORK


Menjëherë pas sulmeve terroriste kundër Shteteve të Bashkuara, Këshilli i Sigurimit dhe Asambleja e Përgjithshme unanimisht kanë miratuar një rezolutë me të cilën dënohen këto sulme.
Rezoluta 1368, siç informojnë agjencitë e lajmeve, njehë të drejtën e Shteteve të Bashkuara për vetëmbrojtje.
Ish zëvendësambasadori i Kanadasë në Kombet e Bashkuara, David Malone ka thënë se “ishte ky një dokument i miratuar me nxitim të paparë, që mbështet të drejtën e shtetit anëtar të veproj ushtarakisht”.
XS
SM
MD
LG