Ndërlidhjet

JERUZALEM


Kryeministri izraelit Ariel Sharon ka vendosur shtyrjen e takimit mes ministrit të jashtëm izraelit Shimon Peres dhe udhëheqësit palestinez Jaser Arafat. Zëdhënësi i Sharonit, Ranan Gisin, deklaroi se një vendim të tillë do të kishin marrë edhe Shtetet e Bashkuara në të njëjtat rrethana. “Jaser Arafat nuk e ka kaluar testin e luftës kundër terrorizmit” – u shpreh Gisin.
Ministri palestinez i informimit e ka cilësuar qëndrimin e kryeministrit izraelit një “sjellje të papërgjegjshme”. “Qeveria e Izraelit unilateralisht deklaron se e anullon takimin, pa përfillur ndërmjetësuesit amerikanë, evropianë, rusë dhe të tjerë” – tha Yasser Abed Rabo.
XS
SM
MD
LG