Ndërlidhjet

SOFJE


Në mesazhin e presidentit George Bush drejtuar tubimit të Sofjes, thuhet se Shtetet e Bashkuara mbështesin anëtarësimin në NATO të të gjitha demokracive të reja evropiane -nga Balltiku deri në Detin e Zi, të cilat ndajnë vlerat tona, siç ka thënë presidenti, dhe janë të gatëshme që t’i kontribuojnë sigurisë dhe stabilitetit në hapësirën Euro-Atlantike.
Presidenti George Bush thotë më tej në mesazhin drejtuar 10 vendeve kandidate se Shtetet e Bashkuara janë të përgadituara që të marrin vendime konkrete dhe historike me aleatët në samitin e Pragës të vitit 2002 që të bëjnë gjithë ate që munden për kompletimin e vizionit për një Evropë të pandarë,të lirë dhe në paqë.
XS
SM
MD
LG