Ndërlidhjet

PESHAVAR


Lideri i një partie radikale Islame të Pakistanit, Maulana Fazlur Rahman i ka yshtur nja 5.000 demonstrues në qytetin e Peshavarit që të shkatërrojnë çfardo aeroplani ushtarak të Shteteve të Bashkuara nëse i takojnë në truallin pakistanez.
Partia e tij raportohet të ketë lidhje të ngushta me talibanët në pushtet në Afganistan.
Protesta është mbajtur vetëm një ditë pasi kryeministri Britanik,Tony Blair tha në Islamabad se Britania dhe Pakistani u dakorduan për nevojën e një qeverie me mbështetje të gjerë në Afganistan që do te zëvendësionte talibanët.
XS
SM
MD
LG