Ndërlidhjet

TASHKENT


Zdhënësi i rojeve kufitare të Uzbekistanit, Shoinbek Kaimbayev njoftonë se çdo gjë është e qetë në kufirin midis Uzbekistanit dhe Afganistanit, ndonëse talibanët thanë se mijëra luftëtarë të tyre po i afrohen kufirit.
Para dite u raportua se talibanët dërgojnë në kufirin verior me Uzbekistanin nja 8.000 ushtarë bashkë me përforcime të reja, pas njoftimeve për deploimin e 1.000 ushtarëve amerikanë në Uzbekistan.
Shtetet e Bashkuara përgatiten për aksion të mundëshëm ushtarak kundër Afganistanit, i cili strehon terroristin e dyshuar, Osama bin Laden.
XS
SM
MD
LG